1. Javni poziv za sofinanciranje projektov iz EKSRP

Več

Strategija LAS DBK 2021–2027

Več

Predstavitev LAS Dolenjska in Bela krajina

Več

Pristop LEADER/CLLD

Pristop LEADER/CLLD – Community Led Local Development oz. »Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost« se v Sloveniji, v tej obliki izvaja že drugo programsko obdobje. Izvajanje pristopa LEADER/CLLD sofinancira Evropska unija v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) in Ministrstvom za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR).

Prednost pristopa je v njegovem izvajanju, saj zainteresirani lokalni prebivalci po postopku od »spodaj navzgor«, z oblikovanjem lokalnih partnerstev t.i. lokalnih akcijskih skupin (LAS), aktivno odločajo o prioritetah in razvojnih ciljih lokalnega območja, vključno z viri financiranja za doseganje zastavljenih ciljev. Pristop omogoča uresničevanje široke palete izzivov v različnih okoljih, večjo fleksibilnost pri doseganju ciljev in odgovarja dejanskim potrebam lokalnega območja.

Lokalne akcijske skupine v Sloveniji niso samostojne pravne osebe, ampak so pogodbeno partnerstvo, sestavljeno iz predstavnikov javnega, civilnega in gospodarskega sektorja. Partnerstvo oblikuje lastno razvojno strategijo, v katero so vključeni izzivi podeželja povezani z razvojem trajnostnega, naravi prijaznega kmetijstva, iskanju novih podjetniških priložnosti, ohranjanju naravne in kulturne dediščine, krepitvi kakovosti življenja prebivalcev in socialne aktivacije vsej starostnih skupin.

Zastavljeni cilji znotraj strategije lokalnega razvoja se uresničujejo na osnovi izbranih in izvedenih projektov. Javni poziv za izbor projektov objavi lokalna akcijska skupina, pri čemer mora upoštevati pravila določena z Uredbo LEADER/CLLD 2021–2027. Projekte izbirajo in potrjujejo organi posamezne lokalne akcijske skupine na podlagi transparentnega izbirnega postopka in meril. Pristop spodbuja tudi k pripravi projektov sodelovanja med lokalnimi akcijskimi skupinami znotraj nacionalnih meja, pa tudi z vključevanjem širšega EU območja.


Pri pripravi projektov morajo prijavitelji upoštevati sedem načel pristopa LEADER/CLLD: 

 

INOVATIVNOST

  • projekti morajo vključevati nekaj novega, česar  še nihče v regiji ni poskusil in kar se lahko uveljavi tudi v drugih regijah in/ali na drugih področjih delovanja programa LEADER. Projekt mora biti »laboratorij novih zamisli«.

OBMOČNI PRISTOP

  • Ta pristop opredeljuje razvojno politiko na podlagi posebnih razmer na posameznem območju ter njegovih prednosti in pomanjkljivosti.
  • Izkorišča prednosti regije: kmetijstvo, turizem in rekreacijske dejavnosti.
  • Upošteva za območje značilne prednosti in pomanjkljivosti ter tudi priložnosti, ki se pojavljajo v družbeno-gospodarskem okolju in podjetjih v regiji.

OBLIKOVANJE PROJEKTOV OD SPODAJ NAVZGOR

  • Na ravni projekta je pomembno, da pobudo zanj dajo lokalni udeleženci, pri čemer se morajo posvetovati z javnostjo, ki se ukvarja s to dejavnostjo.

PARTNERSKI PRISTOP

  • Povezave v omrežja. Člani omrežja so posamezniki, kmetje, podjetniki,  turistični delavci. Omrežje udeležencem omogoča: sodelovanje, razvoj poslovanja in medsebojnih stikov ter izmenjavo izkušenj in dela, kar pomaga pri podpori posameznih udeležencev in povečuje prepoznavnost regije.

CELOSTNI PRISTOP

  • Ukrepi in projekti, ki jih zajema lokalnih akcijski načrt, se povezujejo in usklajujejo celovito. Predstavlja povezavo med različnimi gospodarskimi, družbenimi, kulturnimi, okoljskimi udeleženci in sektorji, ki so vključeni v območje.

POVEZOVANJE V MREŽO IN SODELOVANJE MED OBMOČJI

  • S spodbujanjem izmenjave mnenj in razširjanja informacij o politiki razvoja podeželja ter razširjanja in prenosa dobrih praks ter inovativnih strategij in ukrepov si omrežje programa Leader prizadeva omejiti izoliranost lokalnih akcijskih skupin ter ustvariti vir informacij in analizo ukrepov.
  • Sodelovanje med območji je lahko nadnacionalno, vendar se lahko izvaja tudi med območji znotraj ene države članice.

TRAJNOST PROJEKTA

  • Projekt mora zagotavljati trajnost izvajanja tudi po preteku financiranja iz sredstev EU in lokalnih virov.

 

Z nadaljevanjem ogleda spletnega mesta, se strinjate z uporabo piškotkov. Razumem in želim nadaljevati. ZAVRNITE PIŠKOTKE Informacije o piškotkih