1. Javni poziv za sofinanciranje projektov iz EKSRP

Več

Strategija LAS DBK 2021–2027

Več

Predstavitev LAS Dolenjska in Bela krajina

Več

Strokovno usposabljanje z ogledom dobrih praks na Madeiri

sre. 20. november 2024, 11:57

Dve predstavnici LAS Dolenjska in Bela krajina sta se skupaj z ostalimi predstavniki lokalnih akcijskih skupin iz Slovenije oz. člani Društva za razvoj slovenskega podeželja, udeležile strokovnega usposabljanja z ogledom dobrih praks na Madeiri. Strokovno ekskurzijo je organiziralo Društvo za razvoj slovenskega podeželja, skupaj z lokalnim LASom z Madeire - LAG Adrama. Podeželje Madeire je znano po številnih dobrih praksah, ki združujejo tradicijo, trajnostni razvoj in prilagoditev na sodobne izzive.

V okviru strokovne ekskurzije smo si ogledali naslednje primere:

1. Trajnostno kmetijstvo in tradicionalne terase (levadas)
- Levade: Namakalni sistemi, ki so značilni za Madeiro, omogočajo učinkovito uporabo vode na gorskih območjih. Te terase in kanali ohranjajo vodo iz rek in jo usmerjajo na kmetijske površine. Sistem je okolju prijazen in preprečuje erozijo tal.
- Polikulturno kmetijstvo: Tradicionalno mešanje različnih kultur na istem območju (npr. banane, sladki krompir, koruza) zmanjšuje potrebo po kemikalijah in povečuje odpornost pridelkov na podnebne spremembe.  

2. Spodbujanje lokalne prehranske samooskrbe
- Ribogojstvo in tehnična in znanstvena podpora morski ribogojni industriji (vzpostavitev centra za usposabljanje, raziskovanje in razvoj novih vrst in metod za vzgojo mladic).
- Podpora lokalnih kmetov: Preko tržnic in kmetijskih kooperativ se kmetom omogoča neposredna prodaja pridelkov, kar zmanjšuje stroške in povečuje dohodke.

3. Povezava kmetijstva s turizmom
- Agro-turizem: Mnoge kmetije na Madeiri ponujajo prenočišča in turistične izkušnje, kot so pokušine vina, tradicionalna kmečka kosila ali učenje o kmetijskih praksah.
- Madeirsko vino: Tradicija pridelave vina sega več stoletij nazaj. Povezava s turizmom omogoča obiskovalcem oglede vinogradov, vinskih kleti in degustacije.
Predelava sladkornega trsa na tradicionalen način. Sladkorni trs je še vedno eden od pomembnejših kmetijskih proizvodov v regiji. Mlin Calheta Milll je eden najstarejših na otoku. 

4. Ohranjanje biotske raznovrstnosti
- Zaščitene rastlinske vrste: Na podeželju Madeire se ohranja tradicionalno pridelovanje avtohtonih rastlin in trajnih kultur, ki so odporne na lokalne podnebne razmere.
- Čebelarstvo: Proizvodnja visokokakovostnega madeirskega medu prispeva k ohranjanju opraševalcev in podpira trajnostno kmetovanje.
 
5. Skupnostne in kooperativne iniciative
- Kooperative za pridelavo banan: Skupna obdelava in trženje pridelkov pomaga majhnim kmetom pri dostopu do širših trgov. 
Izobraževanje in prenos znanja: Lokalni centri za izobraževanje in delavnice spodbujajo prenos znanja o tradicionalnih tehnikah in inovacijah na mlajše generacije.

6. Ohranjanje tradicije in medgeneracijskega sodelovanja
- Ohranjanje tradicije s pomočjo kulturne dediščine. Objekti so spremenjeni v info točke, pa tudi v prodajne centre spominkov.
- Ohranjanje nesnovne dediščine, tradicionalni madeirski ples, ki povezuje različne generacije.
- Pomembno je tudi medgeneracijsko sodelovanje. Velik poudarek je dan mladim, tudi v povezovanju s starejšimi.


Mreženje in bilateralni dogovori:

Prenos dobrih praks na območje LAS Dolenjska in Bela krajina:

  1. Madeira ima močno razvit vinogradniški turizem (Crescer Sem Risco), ki se o vsebini približuje slovenskemu turizmu v zidanicah. Pri tem je posebnost arhitektura in pestra ponudba, ki vključuje poleg ponudbe lokalnih vin tudi wellness storitve.
    Možen projekt sodelovanja: Prenos dobrih praks pridelava in trženja vin, organizacije vinogradnikov, razvoj turizma na vinorodnih območjih.
  2. Medgeneracijski centri (Sao Vicente) – predstavljajo center dogajanja in povezovanja med mladimi in starejšimi, gre za prenos tradicionalnih znanj in druženja. S pomočjo prostovoljcev se izvajajo različne izobraževalne delavnice v katere so vključeni mladi različnih starosti in socialnih okolij. Medgeneracijski center nudi tudi nastanitve, ne toliko v turistične namene kot za obiske prostovoljcev, ki v nadaljevanju izvajajo delavnice.
    Možen projekt sodelovanja: Prenos dobrih praks sodelovanja med mlajšimi in starejšimi, razvoj nove oblike turistične ponudbe z nastanitvami za gostujoče izvajalce različnih izobraževalnih in animacijskih storitev. 
  3. Izobraževalni podeželski center (Zootehniška postaja Madeira) je organiziran v sklopu večjega kmetijskega posestva, kot center za širjenje znanj in spodbujanje zanimanja za kmetijstvo v prvi vrsti otrok, pa tudi za odrasle v smeri razvoja trajnostnega kmetijstva, čebelarstva in živinoreje.
    Možen projekt sodelovanja: Prenos dobrih praks razvoja  izobraževalnih centrov za otroke in mladino, kjer lahko na njim prijazen in dostopen način spoznavajo kmetijska opravila in pridelavo hrane. 

 

Z nadaljevanjem ogleda spletnega mesta, se strinjate z uporabo piškotkov. Razumem in želim nadaljevati. ZAVRNITE PIŠKOTKE Informacije o piškotkih