Študijski obisk v Srbijo v okviru projekta sodelovanja
Skupaj s partnerji projekta sodelovanja Veriga eko zelišč od Dolenjske do Krasa ter njihovimi aktivnimi udeleženci/zeliščarji, smo se odpravili na študijski obisk v Srbijo. Tema obiska, ki je trajal od 28. - 30. 8. 2024, je bila povezana z zeliščarstvom oz. novimi tehnologijami na inštitutu, podjetjih, kmetijah, ki se ukvarjajo s pridelavo in predelavo ekoloških kmetijskih produktov. Gostila sta nas dva mlada LASa (delujejo od leta 2021), in sicer LAG Dragačevo-Jelica-Zapadna Morava in LAG Čačak-Gornji Milanovac.
V manjšem kraju Pančevo, je bila naša prva točka ogleda Zeliščna lekarna, ki deluje pod okriljem Inštituta za proučevanje zdravilnih rastlin "Dr. Josif Pančić" (povezava), kjer ponujajo svoje kontrolirane čajne zeliščne mešanice, kozmetične produkte, tinkture, eterična olja. Inštitut se imenuje po očetu srbske botanike, Josifu Pančiću, ki je kot doktor medicine in predavatelj ustvarjal v 19. stoletju. Natančno je dokumentiral floro Srbije in je zaslužen za klasifikacijo mnogih vrst rastlin. Inštitut se nam je s svojimi dejavnostmi (sistematično zbiranje zelišč, dogodki s skupinskim nabiranjem in razvrščanjem, izobraževanja, delovanje na področju zakonodaje za zaščito divjih rastlin) predstavil v bližnjem mestu Bavanište. Tu nas je sprejel tudi tamkajšnji župan in predstavniki obeh lokalnih akcijskih skupin, ki so nam preko prezentacij približali svoje aktivnosti. Pot smo nadaljevali z ogledom družinskega podjetja Herba d.o.o., ki deluje od leta 1991 in je specializirano za pridelavo in predelavo visoko kakovostnih zdravilnih in aromatičnih zelišč ter eteričnih olj. Gre za ogromne količine zelišč, ki jih v 90 % izvozijo v tujino, za kar potrebujejo veliko skladišče. V mestu Čačak, so nam lokalni ponudniki predstavili svoje produkte (sokove, mesnate izdelke, domača žganja, čajne mešanice, marmelade) ter skupno prodajalno, ki je nastala v okviru projekta Moravski market. Polni vtisov prvega dne, smo se nastanili v Etno hiši Konak v mestu trubačev, Guči.
Naslednji dan je sledil v bližnjem kraju Arilje ogled družinskega podjetja BMD d.o.o., kjer so specializirani za sušenje, ročno prebiranje gob, predelavo in pakiranje produktov. V nadaljevanju se nam je predstavilo podjetje Drenovac d.o.o (tudi z degustacijo), ki ima svojo blagovno znamko Green Village ter v velikih količinah odkupuje, predela in izvozi ekološko sadje, predvsem zamrznjene (liofilizirane) maline, robide in slive. Po kosilu v bližnjem gostinskem obratu, smo se odpravili še v vas Ivanjica, kjer smo se seznanili s podjetjem Floriva, ki se že tri generacije ukvarja s pridelavo sadik jagodičevja (predvsem maline). Sadike pridelujejo iz lastnih matičnih rastlin vrhunske kakovosti, ki so pod stalnim strokovnim nadzorom institucij, ki zagotavljajo sorto in visoko kakovost. Degustacija njihovih izbranih produktov, sokov in sadnih likerjev je zaokrožila spoznanja drugega dne študijske ture, prava slavnostna večerja v spremstvu trubačev pa je poskrbela za glasbeno kulinarični vrhunec.
Zadnji dan smo se seznanili z delom in izdelki lokalnih društev iz Guče, Društva kmetic Dragačeva in Društva Dragačevski čebelarji. Turistični sprehod po Guči do cerkve, posvečene angeloma Mihailu in Gavrilu ter ogled Muzeja Dragačevske ženske zadruge „Rajka Borojević’’ – najstarejše ženske zadruge v Srbiji in Muzeja Dragačevskega sabora trubačev v Guči, nam je prinesel še zadnja nova spoznanja o tamkajšnjem lokalnem življenju.
Na dolgi poti do doma smo krepili nova prijateljstva, pletli nadaljnja sodelovanja, nove projekte in se poslovili z željo po ponovnem snidenju.
Zahvaljujemo se gostiteljem, predvsem organizatorju in vodniku Dušanu R. Ivanoviću za strokovno vodenje, in udeležencem za dobro družbo ter nadaljnje predloge povezovanja skozi projekte znotraj ter širom Slovenije.
EKIPA LAS DBK